Aktualitet

Akuzat e Ramës për nxitje dhune, Meta:Shqiptarët nuk kanë president palaço


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:07 - 16/12/20 |
Semiljana Azizi

I pyetur se si u përgjigjet Presidenti i Republikës, akuzave që i ka bërë Edi Rama për përfshirje dhe nxitje të dhunës në protestat të cilat u organizuan për vrasjen e Klodian Rashës, Meta ka dhënë një përgjigje të prerë.

Sipas tij, shqiptarët nuk kanë një president palaço, por një president që i merr parasysh të gjitha.

Ndërkaq ai është shprehur se nuk i ka kthyer një përgjigje publike Ramës sepse është marrë me çështje e buxhetit dhe i ka dhënë kohë maxhorancës të reflektojë për të, i cili sipas tij është katastrofik.

Shqiptarët nuk kanë një President palaço. Kanë një President që kur e thotë një fjale e çon deri në fund. Presidenti ka bërë vetëm dy thirrje dhe janë zhvilluar dy manifestime model. Presidenti i ka bërë vetëm një thirrje popullit dhe populli ka qënë aty. Ndaj dhe gjej rastin të përshëndes dhe solidarizohem me Komisionin Europian i cili dënoi dhunë  e medias dhe cenimin e marrjes së informacionit nga ana e gazetarve. Së dyti solidarizohem me UNICEF edhe me të gjitha organizatat ndërkombëtare të cilat dënuan dhunën ndaj të miturve.

Në këtë drejtim të jeni të sigurt që nëse do ketë edhe një manifestim tjetër nga Presidenti do ketë edhe një po vetëm një dhe do të jetë publik dhe i fundit kundër dhunës për ti dhënë fund njëherë e mirë për ti dhënë fund një regjimi të dhunshëm.

Nuk kam dashur te merrem me keto çëshje veçanërisht këto ditë sepse kam patur vëmendjen tek çeshtja e buxhetit. Në mënyrë që ti  jap kohë qeverisë dhe maxhorancës sepse është hartuar një buxhet katastrofik. Një buxhet i cili nuk merr parasysh për të përballuar dëmet të cilat kemi, si në fushën e mjekësisë por edhe mbështetjes së bizneseve. Mos të harrojmë këtu se ka edhe nuk punonjës të cilët kanë humbur vendin e punës gjatë pandemisë,”- tha Meta./Opionon.al

Pas