Bota

COVID-19 në Itali/ Shtohen rastet pozitive, Veneto rajoni më i goditur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:49 - 16/12/20 |
Semiljana Azizi

Autoritetet mjekësore italiane kanë raportuar në 24 orët e fundit një rritje të rasteve pozitive por për një ulje të numrit të viktimave.

Mësohet se janë regjistruar 680 viktima, ndërkohë që 24 orë më parë ishin 846 persona që humbën jetën nga virusi.

Rastet e reja pozitive janë 17572, ndërkohë që janë kryer pothuajse 200 mijë testime në të gjithë vendin. Veneto vijon prej ditësh të mbetet një nga rajonet më të goditura, me 3817 të infektuar, ndërkohë që Lombardia vijon me 2994 persona.

Ka qënë vetë guvernatori i rajonit verilindor, Luca Zaia,  i cili i ka kërkuar qeverisë së kryeministrit Giuseppe Conte ta kthejë në “zonë të kuqe” Veneton, duke e konsideruar kështu si një zonë të kontaminuar dhe me rrezikshmëri të lartë për përhapjen e virusit. Në ketë rajon, sipas një studimi që ka marrë në konsideratë vdekshmërinë e tre viteve të fundit, në nëntor rritja ka shkuar deri në 44% më shumë.

Ndërkaq, mësohet se kryeminisrti Giuseppe Conte është duke marrë në konsideratë mbylljen e plotë të vendit me ardhjen e festave, ashtu siç kanë bërë edhe disa shtete të tjera europiane, por vendimi ende nuk është bërë publik./Opinion.al

Pas