Aktualitet

Akuza për korrupsion e pastrim parash/ Si ra në pranga ish-ministri Lefter Koka


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:42 - 14/12/21 |
Opi Nion

Të tjera detaje janë zbardhur lidhur e arrestimin e ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka.

Mësohet se ai është arrestuar në banesën e tij ditën e sotme, në Durrës.

Sipas “News24” ish-ministri Koka është arrestuar në qytetin e Durrësit dhe pritet të sillet në Tiranë, ku prokurorët e Prokurorisë së Posaçme do t’i ofrojnë të drejtën që ai të japë shpjegimet e tij.

Mësohet se gjatë këtyre muajve që Lefter Koka ka qenë nën hetim dhe se SPAK ka kryer kontrolle në bizneset e tij, në dokumentacionet e Ministrisë së Mjedisit, që ai ka drejtuar, si dhe ka kërkuar informacione nga institucionet shtetërore, duke sekuestruar një sërë materialesh dhe duke bërë që sot ta çojë pas hekurave ish-ministrin e LSI.

Mbi ish-ministrin Koka rëndojnë disa akuza e shpërdorimit të detyrës, korrupsionit dhe pastrimit të parave dhe është ish-zyrtari i parë i arrestuar në lidhje me dosjen e inceneratorëve, pasi nga hetimet e SPAK ka rezultuar se ka shkelje të rënda sa i përket kontratave me inceneratorët.

Sipas “News24”, Koka aktualisht ndodhet në banesën e tij në Durrës, pasi efektivët po ushtrojnë kontroll, por pritet që të shoqërohet drejt kryeqytetit për t’u mbajtur në qelitë e paraburgimit.

Pas