Bota

Akti i fundit i “mëshirës” në detyrë, Trump fal Steve Bannon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:17 - 20/01/21 |
Opi Nion

Pak orë para inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, presidenti Donald Trump ka vendosur të bëjë një akt “mëshire” të fundit.

Trump ka vendosur që të fal ish-shefin e tij të madh strateg Steve Bannon. Ky i fundit  ka qenë një këshilltar kryesor i Presidentit Trump  në 2016, ai u akuzua në gusht të vitit të kaluar për mashtrim mbi një fushatë mbledhje fondesh për të ndërtuar një mur në kufirin SHBA-Meksikë.

Presidenti Trump u tha njerëzve se pas shumë diskutimesh, ai kishte vendosur të falte Bannon si një nga aktet e tij të fundit në detyrë.

“Presidenti Trump i dha falje të plotë Stephen Bannon. Prokurorët het5an Bannon me akuza në lidhje me mashtrim që buronin nga përfshirja e tij në një projekt politik. Bannon ka qenë një udhëheqës i rëndësishëm në lëvizjen konservatore dhe është i njohur për mprehtësinë e tij politike.” -thuhej në deklaratën e  Shtëpisë së Bardhë, të lexuar nga Kayleigh McEnany.

Prokurorët thanë se Bannon dhe tre të tjerë mashtruan qindra mijëra donatorë në lidhje me fushatën “Ne Ndërtojmë Murin” e cila mblodhi 25 milionë dollarë.

Është pohuar se Bannon ka marrë më shumë se 1 milion dollarë, të paktën disa prej të cilave i ka përdorur për të mbuluar shpenzimet personale. Ai i mohon akuzat dhe ende nuk është në gjyq.

Trump gjithashtu dha falje për më shumë se 70 të tjerë në orët e tij të fundit në detyrë. Falje u njoftuan për reperët Lil Wayne dhe Kodak Black si dhe për ish-Kryetarin e Detroitit Kwame Kilpatrick.

Është e zakonshme që presidentët në largim të lëshojnë falje para se të largohen nga Shtëpia e Bardhë.

 

Pas