Bota

Aksident hekurudhor në Çeki, vdesin 3 persona, plagosen dhjetra të tjerë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:08 - 04/08/21 |
Opi Nion

Nga një aksident hekurudhor ka ndodhur ditën e sotme  në Çeki teksa deri më tani raportohet për tre persona të vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur.

Aksidenti ndodhi pranë qytetit Domazlice në jugperëndim të Republikës së Çekisë.

Një tren ekspres nga Mynihu i Gjermanisë për në Pragë kaloi përmes një sinjali ndalimi dhe u përplas me një tren lokal udhëtarësh, thanë autoritetet çeke.

Të vdekurit përfshinin shoferët e dy trenave dhe një pasagjer.

Tetë persona u plagosën rëndë, ndërsa pesëdhjetë të tjerë pësuan lëndime më të lehta që nuk kërkojnë trajtim të menjëhershëm. Disa pasagjerë u dërguan me helikopterë në spitale, tha shërbimi rajonal i shpëtimit.

Ndërkohë që policia ka nisur hetimet për shkaqet e aksidentit./Opinion.al

Pas