Aktualitet

Zjarri në Gjirokastër nuk njeh kufi, kalon në territorin grek


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:32 - 04/08/21 |
Opi Nion

Zjarret që prej ditësh kanë përfshirë jugun e Shqipërisë, kryesisht qarkun e Gjirokastrës tashmë kanë kaluar në  në kufrin grek.

Mediat greke raportojnë se pak momente më parë zjarri që po digjej në zonën e Shqipërisë hyri në territorin grek, në zonën e Limeri Filiates, një zonë të pyllëzuar dhe të paarritshme.

Sipas informacioneve zjarri nuk përbën kërcënim për vendbanimet për momentin ndërsta shtatë automjete të Shërbimit Zjarrfikës me 17 zjarrfikës janë vendosur në pikat kryesore .

Kujtojmë se ditën e djeshme në Shqipëri është shënuar viktima e parë nga zjarri, teksa janë kërcënuar shumë banesa dhe banorët e disa fshatrave në Gjirokastër janë evakuuar./Opinion.al

Pas