Bota

Afganistani/Alarm sulmesh edhe në territorin amerikan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 28/08/21 |
Opi Nion

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në “alarm maksimal” për rrezik ndaj sulmeve terroriste pas evakuimeve nga Afganistani dhe sulmit në Kabul. Është ky raportimi që vjen nga CNN ku citohet një takim midis drejtuesve të Sigurisë Kombëtare dhe krerëve të drejtësisë federale amerikane.

Në veçanti, “tre pista për kërcënimet kryesore” po gjurmohen, duke përfshirë infiltrimin e anëtarëve të ISIS ose al Kaedës në procesin e evakuimit të refugjatëve afganë në SHBA. “Një shqyrtim i thelluar i kujtdo që hyn është duke u zhvilluar,” tha shefi i inteligjencës së Sigurisë Kombëtare John Cohen në takim.

Përgjigja amerikane ndaj sulmit të përgjakshëm në aeroportin e Kabulit nuk vonoi. Pasi u paraqit para kamerave në lot dhe siguroi se ata që ishin përgjegjës për sulmin do të paguanin për të, Presidenti Joe Biden autorizoi një bastisje në Afganistan, në rajonin Nagahar, ku një nga anëtarët e  ‘Isis-K po planifikohesin sulmet e ardhshme.

Identiteti i militantit nuk u zbulua. Pentagoni e quajti atë një “planifikues” për organizatën. Sipas thashethemeve, burri po planifikonte sulme në të ardhmen, por nuk ishte përfshirë drejtpërdrejt në sulmin në Kabul.

“Ne besojmë se ky terrorist ishte i përfshirë në planifikimin e sulmeve të ardhshme në Kabul,” raporton një zyrtar i administratës i cituar nga media amerikane. Burri ishte nën vëzhgim që para sulmit dhe personeli amerikan kishte pritur derisa të ishte vetëm para se të niste sulmin me dron. American Reaper, i cili u nis nga një bazë në Lindjen e Mesme, dyshohet se e goditi atë ndërsa ai ishte në bordin e një automjeti. Urdhri për goditje u dha nga Ministri i Mbrojtjes, Lloyd Austin. Nuk është e qartë nëse sulmi është një rast i izoluar apo nëse është i pari i një serie në përgjigje të sulmit në Kabul, gjatë të cilit gati 200 njerëz humbën jetën, përfshirë 13 ushtarë amerikanë.

Aksioni i synuar amerikan vjen pas alarmit të ri të nisur nga ambasada amerikane në Kabul, e cila u bëri thirrje amerikanëve të mos shkojnë në aeroport. Ata që ishin pranë aeroportit u kërkuan ta linin atë menjëherë për shkak kërcënimeve të sigurisë. Në fakt, autoritetet amerikane besojnë se sulmet e reja ka të ngjarë të planifikohe në ditët e fundit para 31 gushtit. Një afat që po afrohet dhe që e bën evakuimin nga vendi aziatik gjithnjë e më urgjent. Në 12 orët e fundit 4,200 njerëz janë evakuuar nga Kabuli, raporton Shtëpia e Bardhë, duke nënvizuar se 109,200 njerëz janë evakuuar që nga 14 gushti, ndërsa që nga fundi i korrikut 114,800 janë evakuuar. Departamenti i Shtetit raportoi se ishte në kontakt me rreth 500 amerikanë në Afganistan të cilët po kërkojnë ndihmë për evakuimin.

Pas sulmit në aeroportin e Kabulit, Joe Biden kishte siguruar që Shtetet e Bashkuara do të ndiqnin penalisht përgjegjësit: “Ne do t’ju marrim që aty dhe përgjegjësit do tau paguajmë”, tha ai me lot në sy, duke kujtuar fjalët e ish -Presidentit George. W. Bush pas sulmeve të 11 shtatorit. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki ishte edhe më e qartë se presidenti: Biden “nuk dëshiron që” përgjegjësit “të jetojnë më mbi Tokë”, tha ajo./Opinion.al

Pas