Life Style

Adoleshentja që humbi fëmijën dhe mbeti e paralizuar nga një tatuazh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:29 - 08/10/18 |
el ida

Luisa Fernanda Buitrago 16 vjeçare, kishte vendosur të bënte një tatuazh nën gjoksin e djathtë, pavarësisht se ishte shtatzënë.

Ekspertët zakonisht nuk e rekomandojnë prekjen e lëkurës gjatë shtatzënisë. Edhe pse normalisht efektet e dëmshme të mundshme të tatuazhit gjatë shtatzënisë nuk janë aq serioze.

Pas tatuazhit, vajza filloi të ndiejë dhimbje në këmbë, si dhe shfaqjen e një sërë problemesh fizike. Ajo iu nënshtrua disa vizitave të specializuara që konfirmuan faktin se adoleshentja kishte pësuar një infeksion të keq.
Luisa është sulmuar nga një bakter që tashmë e ka lënë të paralizuar për gjithë jetën. Përveç kësaj, iu desh t’i nënshtrohej një operacioni për të pastruar gjakun e infektuar, gjë që shkaktoi një abort. Luisa kishte guximin të tregonte historinë e saj të tmerrshme në një video në Facebook, ku shpjegonte arsyet që çuan në humbjen e fetusit:

“Në atë pikë ilaçet ishin shumë dhe fetusi nuk mundi t’i përballonte”.

Gruaja e re, e cila po i rikthehet ngadalë jetës së saj, po ashtu tregon për rënien në një periudhë depresioni, për shkak të tronditjes që përjetoi.
“Situata ishte shumë e vështirë kur neurokirurgu më tha “ti nuk do të ecësh më”, sepse në realitet një grua e re në karrocë nuk mund të bëjë asgjë. Për gjithçka që bëj kam nevojë për ndihmë, unë nuk mund të bëj asgjë vetëm. Nuk jam e pavarur, madje edhe gjatë natës duhet të kem dikë në dispozicion për ndonjë problem.”

Por paaftësia për të lëvizur nuk e ka penguar Luisën të realizojë ëndrrat e saj: vajza sapo është diplomuar dhe dëshiron të bëhet një inxhiniere mjedisi. Ndërkohë, në tetor, ajo do t’i nënshtrohet një tjetër ndërhyrjeje që mund t’ i rikthejë aftësinë për të ecur.

BURIMI “PËR NËNAT”

Pas