Politikë

Abazoviç: Nëse BE-ja nuk e kupton që duhet të mbajë derën hapur për BP, të gjithë do…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:56 - 07/12/22 |
Opi Nion

Ditën  e sotme, kryeministri Edi Rama, presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç po marrin pjesë në sesionin e diskutimit në Bruksel rreth samitit historik të mbajtur në Tiranë më 6 dhjetor.

Në fjalën e tij në këtë sesion diskutimi, teksa e cilësoi kreun e qeverisë Edi Rama si mjeshtrin e evenimentit, kryeministri i Malit të Zi Abazoviç është shprehur se dita e djeshme ishte një takim shumë i rëndësishëm dhe marrëveshjet e nënshkruara dje kanë dhënë mesazhe me rëndësi për Ballkanin Perëndimor.

Mes të tjerash, Abazoviç tha se nëse BE-ja nuk e kupton se duhet ta mbajë derën hapur për Ballkanin Perëndimor, të gjithë do të humbasin.

“Edi është mjeshtri i evenimentit, në fakt ka të bëjë më shumë me thelbin. Ishte mirë që pamë kaq shumë udhëhqes për t’i dhënë mbështetje BP-BE i duhet të kuptojë një gjë të thjeshtë: Nëse BE-ja nuk e kupton që duhet të mbetet tërheqëse dhe të mbajë derën hapur për BP, mendoj se të gjithë do të humbasin. Mendoj se e djeshmja ishte një takim shumë i suksesshëm. Disa marrëveshje të firmosura dje do t’i dërgojnë një mesazh ndryshe për BP. E vërtetë është se kemi tensione në vendin tonë dhe pranë tij dhe duhet të mbështesim 6 vendet që të mbeten të fokusuar tek axhenda e BE-së. Përgëzoj Shqipërinë dhe RMV për zhbllokimin e proçesit të BE-së. Mendoj se kanë pritur shumë kohë dhe vendimmarrja nga ana e BE-së duhet të jetë më efektive. Nëse nuk është efektive, do të ju japë mundësi palëve të treta të hyjnë në rajon. Në Malin e Zi më shumë se 80 për qind e njerëzve i japin mbështetje prespektivës së rajonit të vendit. Duhet të zgjerojmë hapësirë për BP pasi nëse nuk e shfrytëzojmë këtë mundësi, do të mbetemi një vrimë e zezë. Bie dakord me ato vende që thonë se vendet e BP duhet të kenë rëndësi”, u shpreh Abazoviç./Opinion.al

 

Pas