Bota

A mbrojnë vërtetë maskat? Amerikanët rekomandohen t’i vendosin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:59 - 03/04/20 |
el ida

Administrata e presidentit, Donald Trump, vendosi t’iu bashkohej zyrtarëve lokalë, dhe të këshillonte amerikanët të vendosnin maska kur të dilnin jashtë, si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit.

Duke folur në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, Deborah Birx, një anëtare e Grupit të Punës për luftimin e koronavirusit u shpreh se Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) do të shtonin në ditët e ardhshme një rekomandim për vendosjen e maskave në udhëzimet për masat mbrojtëse.

Por, Birx shtoi se amerikanët nuk duhet të krijojnë një ” siguri të rreme” se ata do të mbrohen plotësisht nga virusi duke vendosur maskat.

Deri më tani, numri i të vdekurve nga SHBA nga COVID-19, është 5,887, me më shumë se 243,000 raste të infeksioneve në të 50 shtetet.

Ndërkaq, rastet globale të të infektuarve tejkaluan shifrën 1 million, me më shumë se 52,000 vdekje./Opinion.al

Pas