Sport

A i duhet Shqipërisë një nigerian në Kombëtare?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:37 - 20/10/15 |
b.f

Piter Olaynka është me origjinë nigeriane dhe  luan për ekipin e Skënderbeut të Korçës por nuk është as i pari dhe as i fundit lojtar  që edhe ka pse ka kombësi të ndryshme mund të luajë me Kombëtaren e një vendi tjetër. I cilësuar si një talent i së ardhmes, Olainka është në listën e lojëtarëve te huaj që luajnë në kampionatin shqiptar që pritet të marrë pasaportë shqiptare. Kjo sigurisht që nuk është hera e parë që një lojtar i huaj merr pasaportën shqiptare, madje nuk kanë munguar kërkesat as nga lojtarë të huaj që kanë kërkuar të luajnë me Kombëtaren e Shqipërisë,.Madje në vitin e largët  1946 Shqipëria kampione e Ballkanit kishte në portë Giacomo Posellin me origjinë italiane. Pyetja është, a ka nevojë Kombëtarja e Shqipërisë për lojtarë të huaj në gjirin e saj? A duhet të ndjekë ajo shembullin e ekipeve si Italia, Gjermania etj?

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas