Life Style

A e dini sa kalori djegim kur kryejmë marrëdhënie seksuale?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:07 - 18/01/22 |
Opi Nion

Puthjet: 68 kalori në orë

Mbani mend puthjet tuaja të para adoleshente. A ju kujtohet se mund të putheshit për njëzet minuta rresht pa ju marrë frymën? Puthjet e dashurisë, nëse ato janë mjaft patetike, mund t’ju ndihmojnë të humbni deri në 90 kalori në orë. Në fakt, sa më i ndërlikuar të jetë qëndrimi që puthni partnerin, aq më shumë kalori humbisni!

Zhveshja: 8 kalori 

Tani sigurisht varet nga sa rroba keni veshur ju ose partneri juaj. Megjithatë, sipas hulumtimeve, çdo zhveshje e lehtë është e barabartë me rreth 10 kalori, ndërsa nëse preferoni një striptizëm sensual, mund të konsumoni pothuajse dyfish, siç na thotë në mënyrë tipike psikoterapistja dhe specialistja e edukimit seksual Gilda Carle.

Masazh erotik: 80 kalori në orë 

Kush nuk e mirëpret një masazh sensual dhe antistres nga partnerja e tij? Nëse e bëni këtë, do të prisnit të humbisni rreth 80 kalori në orë, sipas seksologut Jaiya Kinzbach. Në fakt, sa më i ngadalshëm të jetë masazhi, aq më shumë kalori digjni, pasi një masazh i ngadaltë por i thellë stërvit grupe të ndryshme muskujsh.

Seksi: 144 kalori në gjysmë ore

Të gjithë e dimë se seksi ndihmon në djegien e kalorive. Por seksi i nxehtë dhe intensiv djeg shumë kalori shtesë. Gjithashtu ndalesat më të ndërlikuara digjen edhe më shumë. Për shembull, nëse jeni në krye dhe lëvizni me një ritëm të shpejtë, atëherë mund të humbni deri në 207 kalori në gjysmë ore, thotë Dr. Kinzbach.

Seksi oral: 100 kalori në gjysmë ore 

Përpjekja që bëjmë gjatë seksit oral është mjaft e dhimbshme. Në fakt, nëse trupi juaj është në një pozicion gjysmë të drejtë, atëherë mund të humbni më shumë.

Pas