Kryesore

93 raste dhe 4 viktima në 24 orë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:48 - 11/07/20 |
Opi Nion

Situata COVID në Shqipëri vijon të jetë serioze. Në njoftimin e saj Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 4 viktima dhe 93 raste të rinj të infektuar.

Sips Ministrisë së Shëndetësisë 4 personat që kanë humbur jetën kanë qenë me sëmundje të tjera bashkëshoqëruese: Në 68 vjeçar nga Durrësi, një 65 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçar nga Elbasani dhe një 71 vjeçare nga Shkodra.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 93 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 62 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 4 në Gjirokastër, nga 3 raste në Durrës, Pukë, nga 2 raste në Korçë, Mirditë, Tropojë, Malësi e Madhe, dhe nga 1 rast në Krujë, Fier, Lezhë, Kavajë, Rrogozhinë, Berat, Tepelenë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 6 qytetarë, duke e çuar në 1881 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1401 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   591

Durrës                  229

Shkodër                178

Vlorë                    120

Lezhë                    68

Fier                       42

Kukës                   41

Korçë                   34

Elbasan                33

Berat                     25

Gjirokastër 22

Dibër          18

Në daljet e tyre të vazhdueshme në media, ekspertët kanë kërkuar mbajtjen e maskës në ambjente të mbyllura dhe respektimin e rregullave të distancimit fizik, ndërkohë që për muajin korrik parashikoht që shifrat e infektimeve të jenë të larta./Opinion.al

Pas