Bota

8 muaj pas vdekjes së tij burri zhvarroset nga rusët për arsyen më absurde


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:28 - 18/10/18 |
el ida

Giuseppe Gobbi një burrë nga Xhenoa vdiq disa muaj më parë nga tumori në tru. Familjarët e varrosën atë mes dhimbjes për humbjen e të afërmit në një prej varrezave pranë shtëpisë.

Por, kur kishin menduar se kishte përfunduar gjithçka dhe po përpiqeshin të përhstateshin me realitetin e ri, atyre iu vijnë në derë dy persona me një kontratë në dorë.

Kërkonin zhvarrimin e babait dhe dërgimin e tij urgjent në Rusi.

Të çuditur krëjtësisht ata po përpiqeshin të kuptonin se çfarë po ndodhte, por letrat që kishin përballë nuk linin vend për dyshime: Giuseppe kishte firmosur një vit më parë një kontratë me një kompani ruse sipas të cilës trupi i tij do të ruhej nga prishja me metoda shkencore me shpresën që vite më pas do të ringjallej.

Metoday quhet “cryopreservation” dhe trupi mbahet në një temperaturë -80 gradë në frigoriferë të posaçëm duke mos lejuar degradimin.

Giuseppe i kishte ofruar kompanisë ruse 33 000 dollar për këtë shërbim.

Familjarët ishin të detyruar të respektonin kontratën e babait dhe kështu, i ndjeri u zhvarrosh dhe u dërgua në Rusi.

Pas