Rajoni

53 raste të reja,Kosova rrezikon mbylljen e institucioneve ku ka të prekur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:39 - 13/06/20 |
Opi Nion

Edhe Kosova vijon të shënojë shifra të larta të infektimeve nga COVID -19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë bëri me dije se 53 persona kanë rezultuar pozitivë në testet e 24 orëve të fundit, nga 313 mostra të kryera.

Rastet e reja të regjistruara janë në Vushtrri, Prishtinë, Istog, Rahovec dhe Fushë Kosovë, ndërkohë që numri total i personave të infektuar ka arritur në 1437, ndërsa numri i viktimave që në nisje të epidemisë ka arritur në 32.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, me anë të një komunikate ka thënë  se për shkak të mos mbajtjes së maskave është shtuar rreziku i shpërthimit të vatrave të reja të koronavirusit, ndërsa  paralajmëroi se mosrespektimi i masave mbrojtëse mund të çojë në rikthimin e masave më rigoroze.

Po ashtu, IKSHPK ka bërë të ditur se janë konfirmuar një numër rastesh në institucione të caktuara, përfshirë edhe ato publike, dhe si rrjedhojë është rekomanduar mbyllja e tyre./Opinion.al

 

Pas