Te Fundit

49 kg kokainë/Çfarë tha Selim Çekaj kur iu kërkua të hapej kontenieri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:08 - 01/04/21 |
Opi Nion

Selim Çekaj është arrestuar ditën e sotme pasi policia kapi 49 kilogramë kokainë në portin e Durrësit. Lënda narkotike u gjet në një kontejner me banane që vinte nga Ekuadori për llogari të firmës së Çekajt në Maminas, “Ecoalmax”.

Kontejneri me banane është nisur nga Ekuadori dhe më pas drejt portit të Mersinit në Turqi, ndërsa ndalesa e fundit ishte porti i Durrësit. Kontejneri mbërriti 2-3 ditë më parë në Durrës, ndërsa kaloi në skaner dhe në kontrollet e qenit antidrogë.

Sipas news 24 pas kapjes së 49 kg kokaine administratori i firmës që kishte porositur mallin, në këtë rast Selim Çekaj është thirrur nga policia për të bërë verifikimet sipas procedurës. Çekaj nuk ka pranuar që të hapë kontejnerin, pa u çuar në magazinë pasi brenda kishte fruta që merrte nga Ekuadori. Kjo çoi në dyshime nga ana e policisë se aty fshihej diçka e paligjshme. Ndaj edhe policia bëri ndërhyrjen në port, ku u gjetën 37 pako me drogë.

Droga u gjet e fshehur në dy krahët e kontejnerit, në pjesën e shasisë e ndarë në pako me 1.3 kg secila.

Selim Çekaj është babai i Arbër Çekajt, i arrestuar po për drogë. Kujtojmë se 3 vite më parë Arbër Çekaj u arrestua pasi në firmën e tij zbarkoi një konteiner me banane nga Kolumbia, që kishte brenda 613 kg kokainë./Opinion.al

 

 

 

Pas