Bota

235 vota pro, Qeveria Meloni merr votëbesimin nga Parlamenti italianBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:14 - 25/10/22 |
Opi Nion

Parlamenti italian votoi mocionin e besimit për qeverinë e kryesuar nga Giorgia Meloni.

Votimi në Dhomën e ulët të deputetëve ishte 235 vota pro qeverisë së koalicionit të saj dhe 154 kundër.

Sipas Agjensisë Ansa kanë votuar 389 nga 400 deputetë.

Gjatë replikave në parlament Meloni tha:“Nuk do të kem frikë asnjëherë nga fjalët e sinqerta, të drejtpërdrejta, madje edhe nga kritikat shumë të forta, jam një person që e kam bërë në të kaluarën, nuk kam kursyer askënd dhe nuk kam respektuar kurrë kundërshtarët e mi dhe nuk pres që opozita sot bëje me mua. E vetmja gjë që kërkoj është të gjykohem për atë që them, mendoj dhe bëj realisht.”

Të mërkurën, qeveria e Melonit do të përballet me një votim në Senat.

Pas