Aktualitet

Polici dhunues dënohet me 6 muaj burg, por nuk përjashtohetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:27 - 25/10/22 |
Opi Nion

Kohë më parë transmetuam rastin e të moshuarve 69 dhe 72 vjeç, të cilët u dhunuan nga një bashkëfshatar i tyre, polic në Peshkopi, Bukurosh Zagrati.

Konflikti nisi për një pjesë betoni, që të moshuarit kishin bërë para portës së tyre. Rexhep dhe Emrije Muça treguan për dhunën nga ana e Bukurosh Zagratit në fshatin Steravec në Peshkopi.

Pasi të moshuarit bënë kallëzim për dhunë, polici Bukurosh Zagrati nisi sulmet ndaj çiftit Muça, duke pretenduar se dy të moshuarit kishin dhunuar gruan e tij. Kjo rezultoi e sajuar, por Prokuroria e Peshkopisë nuk e akuzoi policin dhe gruan e tij për kallëzim të rremë.

Pas shumë zvarritjesh, që Stop i ka investiguar dhe publikuar, më në fund Gjykata e Dibrës dënoi me 6 muaj burg Bukurosh Zagratin, por Policia e Shtetit nuk e ka pezulluar nga puna policin e dënuar.

Në 28 Mars 2019, “Stop” transmetoi një rast të një gardiani nga qyteti i Vlorës, Robert Shllega. Ai punonte prej 10 vjetësh në IEVP Vlorë, por u hodh në rrugë, me pretendimin, se në vitin ’89 është dënuar në emër të popullit me punë të detyruar.

Po kështu pak më parë u përjashtua nga radhët e policisë efektivi që goditi me grusht shoferin në Pogradec./tvklan.al

Pas