Bota

2 të vdekur dhe 14 të plagosur pas sulmit në një lokal të komunitetit gay në OsloBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:45 - 25/06/22 |
Opi Nion

2 persona humbjën jetën dhe 14 të tjerë mbetën të plagosur si pasojë e një sulmi me armë zjarri në një klub nate në qendër të kryeqytetit të Norvegjisë, Oslo.

Ngjarja ndodhi rreth orës 01:00 me orën lokale në 3 vendndodhje të ndryshme. Të shtënat u dëgjuan fillimisht në London Pub, i cili frekuentohet përgjithësisht nga anëtarë të komunitetit gay. Po ashtu, u qëllua në një klub xhazi dhe një restorant.

Në lidhje me ngjarjen është arrestuar një i dyshuar dhe janë sekuestruar dy armë, ndërsa autoritett nuk kanë një asnjë arsye ndodhi sulmi.

Kryeministri norvegjez, Jonas Gahr Stoere e ka quajtur sulmin “të tmerrshëm dhe thellësisht shokues mbi njerëz të pafajshëm”./Opinion.al

 

Pas