Bota

Zyrtari taleban: S’do ketë demokraci, kemi nevojë për ushtarë e pilotë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:00 - 19/08/21 |
Opi Nion

Afganistani nuk do të jetë një demokraci nën sundimin e talebanëve dhe vendi do të qeveriset nga Sheriati, ose ligji islamik, tha një nga udhëheqësit e lartë të grupit militant, Ëaheedullah Hashimi të mërkurën për Reuters.

Në një intervistë për agjencinë e lajmeve, Hashimi tha se Afganistani mund të qeveriset nga një këshill qeverisës i kryesuar nga udhëheqësi suprem i talebanëve Haibatullah Akhundzada.

“Ne do të kemi ministra … të gjithë ministrat do të emërohen nga ky këshill,” tha Hashimi. “… Nuk do të ketë sistem demokratik sepse nuk ka ndonjë bazë në vendin tonë.”

Komentet e Hashimit erdhën edhe pse talebanët nuk kanë bërë ndonjë njoftim zyrtar mbi strukturën e qeverisë së tyre në Afganistan.

Të mërkurën, anëtarët e grupit u takuan me ish -presidentin e Afganistanit Hamid Karzai në Kabul në mes të përpjekjeve për të krijuar një qeveri.

Hashimi, në intervistë, tha se do të bashkohej me një takim të udhëheqjes talebane më vonë këtë javë për të diskutuar çështjet e qeverisjes.

Lidhur me rekrutimin e ushtarëve dhe pilotëve që luftuan për qeverinë e përmbysur afgane, Hashimi tha se talebanët planifikonin të krijonin një forcë të re kombëtare që do të përfshinte anëtarët e saj, si dhe ushtarë qeveritarë të gatshëm për t’u bashkuar.

Ai tha se talebanët kishin nevojë për pilotë pasi grupi nuk ka pilotë të trajnuar.

“Ne kemi kontakte me shumë pilotë,” tha udhëheqësi taleban. “Dhe ne i kemi kërkuar që të vijnë dhe të bashkohen … bashkohuni me vëllezërit e tyre, qeverinë e tyre.”

Ndërkohë, ish -presidenti i Afganistanit Ashraf Ghani, i cili u largua nga vendi të dielën kur talebanët iu afruan Kabulit, të mërkurën tha se ai ishte “në bisedime” për t’u kthyer në vend./Opinion.al

Pas