Bota

Zyrtarët në Mariupol: Dyshojmë se rusët po zhvarrosin trupa në qytet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:46 - 15/04/22 |
Opi Nion

Zyrtarët e qytetit në Mariupol thonë se pushtuesit rusë kanë filluar të zhvarrosin trupat e varrosur në oborret e zonave të banuara.

Këshilli Bashkiak i Mariupolit tha në Telegram se pushtuesit nuk po i lejojnë banorët të varrosin njerëzit që dyshohet se janë vrarë nga pushtuesit. Çdo oborr tani ka një mbikëqyrës për të zbatuar këtë rregull.

Sipas Ukrainës ka 13 krematoriume të lëvizshme në Mariupol dhe autoritetet e qytetit dyshojnë se rusët po përpiqen të mbulojnë krimet e luftës.

Mariupoli ka qenë vazhdimisht shënjestër e bombardimeve ruse. Shtatë javë bombardime të pamëshirshme nga ushtria ruse kanë bërë që uria dhe temperaturat e ulëta të lënë të vdekur mijëra banorënë këtë qytet.

Pas