Bota

Zjarri në Kaliforni: Dy të vdekur, evakuohen 2000 qytetarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:47 - 01/08/22 |
Opi Nion

Dy persona janë gjetur të vdekur mes zjarrit të madh që përfshiu Kaliforninë veriore, i cili ka detyruar mijëra qytetarë të largohen nga shtëpitë e tyre.

Sipas “BBC News”, trupat e çiftit të vdekur u gjetën brenda një makine në rrugën e një zone të përfshirë nga flakët.

Dyshohet se ata mbetën midis flakëve teksa janë përpjekur të largoheshin nga zona, tha sherifi i qarkut Siskiyou Jeremiah LaRue.

Ndërkohë, identiteti i dy personave të vdekur nuk bëhet i ditur derisa të njoftohen familjarët e tyre.

Raportohet se zjarri në McKinney ka djegur më shumë se 50,000 hektarë, duke e bërë atë më të madhin në Kaliforni këtë vit.

Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të zjarrit, i cili filloi të premten pasdite, i cili u përhap me shpejtësi për shkak të thatësirës dhe erërave të forta.

Qindra zjarrfikës po luftojnë për të parandaluar përhapjen e zjarrit, por pa sukses. Gjatë të dielës në mbrëmje zjarri ka qenë jashtë kontrollit.

Si rezultat, më shumë se 2000 banorë të zonës përreth Pyllit Kombëtar Klamath janë detyruar të evakuojnë shtëpitë e tyre, ndërsa ekipet e shpëtimit kanë ndihmuar alpinistët që kishin qenë në shtigjet e parkut kombëtar.

Qyteti i afërt i Yreka, në të cilin banojnë mijëra njerëz nuk është evakuuar dhe mbetet jashtë kontrollit të zjarrit.

Vendi atje po përballet me zjarre të shpeshta. Zjarri i lisit, pranë Parkut Kombëtar Yosemite, është ende në flakë pas më shumë se një jave, megjithëse tani është vënë nën kontroll.

Ndryshimi i klimës rrit rrezikun e motit të nxehtë dhe të thatë që ka të ngjarë të nxisë zjarret.

 

Pas