Bota

Putin: Lufta bërthamore nuk ka fitues, nuk duhet të fillojë kurrëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:04 - 01/08/22 |
Opi Nion

Presidenti rus, Vladimir Putin është shprehur kundër një lufte bërthamore të mundshme.

Putin tha se nuk mund të ketë “fitues” në një luftë bërthamore dhe se një konflikt i tillë nuk duhet të fillojë kurrë. Ai shtoi se është për siguri të barabartë dhe të pandarë për të gjithë anëtarët e komunitetit botëror.

“Si një shtet palë në Traktatin e Mospërhapjes dhe një nga depozituesit e tij, Rusia është në përputhje të vazhdueshme me letrën dhe frymën e Traktatit. Ne dalim nga fakti se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të lëshohet kurrë, dhe ne qëndrojmë për siguri të barabartë dhe të pandarë për të gjithë anëtarët e komunitetit botëror”, tha Putin në një letër drejtuar pjesëmarrësve të një konference mbi traktatin në Nju Jork.

Pas