Aktualitet

Zjarret/ Peleshi: Problematike situata në Dushkarak, banorët të evakuohen nëse…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:35 - 08/08/22 |
Opi Nion

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka reaguar lidhur me situatën e zjarreve në vendin tonë.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Peleshi shkruan se problematike është situata në fshatin Dushkarak në bashkinë Selenicë, ku po ndërhyn nga ajri helikopteri i Forcës Ajrore.

Ministri thotë më tej se po punohet nga toka dhe nga ajri në fshatin Mal Bardhë, në Kurbin. Gjithashtu, efektivë të FA janë angazhuar për shuarjen e flakëve në fshatin Vilzë e Bërdicë të Shkodrës, apo edhe në Lam i madh, Bashkia Mat.

Peleshi iu bë thirrje qytetarëve që janë pranë vatrave të zjarrit të largohen nëse kjo u kërkohet nga autoritetet.

Postimi i Peleshit

Kushtet atmosferike, era e fortë në disa raste po vështirësojnë punën e forcave operacioneve në terren, në përballje me zjarret. Problematike është situata në fshatin Dushkarak në bashkinë Selenicë, ku po ndërhyn nga ajri helikopteri i Forcës Ajrore. U bëjmë thirrje banorëve që janë pranë vatrave të zjarrit të evakuohen në rast se kjo u kërkohet nga autoritetet.

Nga toka dhe nga ajri po punohet edhe në fshatin Mal Bardhë, në Kurbin. Efektivë të FA janë angazhuar për shuarjen e flakëve në fshatin Vilzë e Bërdicë të Shkodrës, apo edhe në Lam i madh, Bashkia Mat.

Pas