Kryesore

Zgjedhorja/ Rudina Hajdari: Të shikojmë mundësinë e numërimit elektronik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:47 - 12/06/20 |
Al Do

Tani e kanë në dorë ekspertët tha deputetja Rudina Hajdari në përfundim të mbledhjes së sotme të Këshillit Politik.

Ajo u shpreh se aspekti politik i punës në këshill përfundoi por këmbënguli në kërkesat e opozitës parlamentare madje duke kërkuar edhe numërim elektronik.

Këshilli Politik e ka përfunduar pjesën politike të marrëveshjes, tani po flasim për gjëra që i kanë në dorë ekspertët. Tani duhet të kodifikojmë dhe ta cojmë në parlament. Beteja ime tani është në parlament, te komisioni i reformës për të shtuar gjërat e tjera. Pa ndryshuar marrëveshjen por duke shtuar disa elementë. Ne do të shkojmë duke propozuar elementë shtesë, listat e hapura dhe ndryshimin e sistemit.

Do të fillojmë që të propozojmë votën e diasporës, do të ngulim këmbë në këtë propozim, pasi ata emigrantë që e kanë mbajtur Shqipërinë me remitanca tu jepet kjo e drejtë. Edhe te administrata dhe pse jo të shikojmë mundësinë e numërimit elektronik. Beteja ime në këtë këshill ka mbaruar, tani nuk duhet të merremi me në aspektin politik, por t’ua lëmë në dorë ekspertëve dhe në parlament të shtojmë të tjerat” tha ajo. /Opinion.al

Pas