Kryesore

Zgjedhorja/ Rama: Nuk reformon asgjë, mora kënaqësi nga kënaqësia e Lulit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:28 - 10/06/20 |
Al Do

Kryeministri Edi Rama deklaroi se marrëveshja e arritur për reformën zgjedhore mes palëve nuk reformon asgjë nga sistemi i administrimit të zgjedhjeve por se ajo u bë që opozita të merrte pjesë në to.

Kemi një marrëveshje që nuk duhet të lëvizi. E vetmja kënaqësi që kam marrë nga marrëveshja është kënaqësia e Lulit pasi nuk reformon asgjë në sistemin e administrimit por qëllimi ishte që të mos shkonim përpara vetëm por të bashkohemi ne me gjithë botën për ta lehtësuar Lulzim Bashën dhe të tjerët nga frika e zgjedhjeve dhe për ti thënë si e do ti që të mos kemi llafe. Unë e di që do kemi prapë llafe se ne prapë do fitojmë. E bëmë këtë si një mesazh paqeje dhe dakordimi”, tha Rama gjatë një konference për mediat ku foli rreth eurobondit.

Kryeministri komentoi gjithashtu deklaratat e opozitës parlamentare e cila ka kërkuar takim me të pasi nuk është dakord të votojë reformën në parlament.

Do të dëgjojmë dhe do të jemi konstruktivë. Besoj që është e mirë që të gjithë të kalojmë në një stad tjetër maturimi nuk kemi pse bëjmë marrëveshje për të ndenjur kështu si jemi nëpër ambasada.  Këtu dëgjova që forca më e madhe e vendit s’paska të drejtë të propozoka asgjë por të shpërndajë karamele, llokume dhe mish nga trupi i saj. Kur flisni për deputetët në parlament ata janë të Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit, kush i sheh se janë shfaqur nga rrugë të tjera ose nga materniteti i Taulant Ballës harron se ata janë aty të zgjedhur nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi. Kur flasim për listat e hapura, e di që shumica e shqiptarëve besojnë se janë një instrument çudibërës, nëse do të ishin të hapura ata deputetë ishin pjesë e listës dhe nuk do të votohej vetëm për partinë por edhe brenda tyre, pra gjuzi dhe jo ngjala. Jemi këtu për ta mbyllur në mënyrë dinjitoze jo duke u futur në historia kap njërin e kap tjetrin sepse nuk ka vlerë të dalësh në rrugë dhe të bësh konsensus dhe të ikësh në parlament dhe të dalësh me shpatë.”, deklaroi Rama ./Opinion.al

Pas