Bota

Kongresi shqyrton propozimet për reformën në polici


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:04 - 10/06/20 |
Opi Nion

Anëtarë të Kongresit amerikan po shqyrtojnë propozimet për reformën e policisë në shkallë vendi, ndërkohë që zyrtarët vendorë dhe ata shtetërorë kanë njoftuar hapa për të ndryshuar fondet dhe autorizimet që lidhen me përdorimin e forcës në departamentet e tyre të policisë.

Komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve për Gjyqësorin ka ftuar sot të dëshmojë zotin Philonise Floyd, vëllain e afrikano-amerikanit George Floyd, vdekja e të cilit në arrest policor u bë shkak për protesta mbarëkombëtare që kërkonin reforma.

Demokratët kanë propozuar një paketë reformash që përfshin ndalimet në bazë të profilit racor dhe teknikën e shtrëngimit të qafës, duke e bërë më të lehtë paditjen e policëve në gjykatat civile si dhe krijimin e një baze kombëtare të dhënash që regjistron sjelljet e gabuara të oficerëve. Këtë muaj është planifikuar një votim për këtë reformë.

Udhëheqësit republikanë në Senat kanë ngarkuar senatorin Tim Scott për të drejtuar punën për krijimin e paketës së tyre të propozimeve. Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows u tha gazetarëve se ai shpreson që kjo të bëhet sa më shpejt.

Senatori republikan Lindsey Graham, i cili kryeson Komisionin e Senatit për Çështjet Juridike, ka vendosur mbajtjen javën e ardhshme të një seance për përdorimin e forcës nga ana e policisë.

Në kushtet kur demokratët dhe republikanët kontrollojnë secila palë njërën prej dhomave të Kongresit dhe kur Presidenti Donald Trump ka vazhduar të theksojë nevojën për “ligj dhe rend” në atmosferën e protestave, nuk ka gjasa që palët të bien dakord për të gjitha propozimet, megjithatë ekziston terreni i përbashkët.

Në shtete si Kalifornia apo qytete si Denver, Mineapolis dhe Finiks, tashmë janë ndëmarrë masa të tilla siç është ndalimi i teknikës policore të shtrëngimit të qafës./ VOA

Pas