Politikë

Zgjedhjet lokale/ Çfarë ndodh nëse Bardhi regjistron kandidatë nën logon e PD? Flet NokaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:06 - 30/09/22 |
Opi Nion

PD është në prag të mbajtjes së primareve për të përzgjedhur kandidatët për zgjedhjet lokale të vitit 2023, por brenda selisë blu ende nuk është gjetur kompromisi mes deputetëve.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Flamur Noka,është pyetur nëse në zgjedhjet e ardhshme lokale se si do t’i regjistrojnë kandidatët në rast se Gazment Bardhi i cili ka vulën e partisë, do të regjistrojë kandidatët e tij për kryetarë Bashkie me logon e PD.

Noka deklaroi se mund të përsëritet 6 marsi, gjë e cila dp të shkaktonte humbje votash në radhët e opozitës.

Sipas tij kandidatët mund të regjistrohen në koalicion, duke lënë të hapur mundësinë e regjistrimit të kandidatëve demokratë nën siglën e Partisës së Lirisë së Ilir Metës..

Kujtojmë që në 6 mars kandidatët e “Foltores” u regjistruan nën siglën e LSI në koalicionin “Shtëpia e Lirsë”.

Pjesë nga biseda:

Duhet të rregulloi perifrazimin. Ne demokratët njohim një vendim të demokratëve, edhe ligjërisht Gjykata e Shkallës së parë ka dhënë vendim, është bllokuar me ndërhyrjen e Edi Ramës dhe jo vetëm. Ju e merrni me mend. Çfarë është çështja? Ne kemi detyrë brenda forcës politike të zbatojmë çdo vendim të demokratëve, ai që do të zbatojë vendimet e Edi ramës le të vazhdojë. Këtu shkon çështja e pengmarrjes. Nëse Rama do të vazhdojë të mbajë peng, padyshim edhe ajo mund të ndodhë. Në çdo rrethanë do të kemi koalicion, nuk do të dalim sërish nën një koalicion. Do ta diskutojmë me aleatët. Besoj se ju jeni të qartë se Gjykata ka patur ndërhyrje. Nga Edi Rama padiskutim, ka patur dhe deklarata politike. Ka patur zëra që kanë ndërhyrë.

Pas