Kryesore

Zgjedhjet, europarlamentari letër Ramës: Organizim i suksesshëm…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:14 - 10/05/21 |
Opi Nion

Europarlamentari grek Manolis Kefalogiannis i është drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Kefalogianni ka përgëzuar Ramë  për zgjedhjet e 25 prillit të cilat i konsideron të qeta dhe të mirëorganizuara.

Kefalogiannis shkruan se organizimi i suksesshëm i këtij procesi zgjedhor është një hap shumë i rëndësishëm në rrugën drejt pranimi i vendit tuaj në Bashkimin Evropian.

Sipas tij, ky është një hap që duhet të ndiqet nga zbatimin e plotë të rekomandimeve të formuluara nga Misioni OSBE-ODIHR.

Letra e plotë:

I dashur Z. Rama,

Unë do të doja t’ju përgëzoja ngrohtësisht për procesin e mirë-organizuar zgjedhor, i cili përfundoi në një ditë të qetë dhe pozitive të zgjedhjeve parlamentare në 25 Prill 2021. Unë do të doja ta zgjas me urime për popullin e Shqipërisë për pjesëmarrjen e tyre paqësore në këto zgjedhje.

Më lejoni të vlerësoj organizimin e mirë të zgjedhjeve parlamentare pavarësisht sfidat e paraqitura nga një legjislacion zgjedhor i rishikuar në kontekstin e një pandemie globale.

Organizimi i suksesshëm i këtij procesi zgjedhor është një hap shumë i rëndësishëm në rrugën drejt pranimi i vendit tuaj në Bashkimin Evropian, një hap që duhet të ndiqet nga zbatimin e plotë të rekomandimeve të formuluara nga Misioni OSBE-ODIHR.

Ju mund të jeni të sigurt se Parlamenti Evropian mbështet dhe do të vazhdojë të mbështesë Shqipëria në rrugën e saj drejt integrimit në BE. Si Kryetar i Delegacionit të Parlamentit Evropian në Komisionin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, unë jam duke kërkuar përpara për të vazhduar bashkëpunimin tonë të ngushtë dhe të frytshëm me Parlamentin e sapo zgjedhur./ Opinion.al

Pas