Kryesore

Zgjedhjet/ Balla me i votuar se Rama, Bashën e lë mbrapa Flamur Hoxha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:37 - 28/04/21 |
Opi Nion

Jo vetëm garë mes partive, por zgjedhjet e 25 prillit  ishin garë dhe mes kandidatëve. 7 kandidatë nga PS kryesojnë listën si më të votuarit në të gjithë Shqipërinë, ku i pari qëndron Taulant Balla me 17146 vota.

I dyti në renditje është ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi me 11,814. Kryeministri Edi Rama renditet i treti në listë me 11,412. Lista vijon me Niko Peleshin në Korçë ,e 11306, për t’u ndjekur nga Saimir Hasalla me 10,711. Në listën e më të votuarve është edhe ministri Blendi Klosi me 10170, më pas është Aurora Mara me 9,367.

Ndërsa ende vijon procesi i numërimit të votave preferenciale për kandidatët në listat e partive, duket se figura të reja në PD po lënë në hije edhe drejtuesin historik të saj Sali Berishën i cili e ka drejtuar këtë parti për 29 vjet, deri në dorëzimin e stafetës te Lulzim Basha.

Më i votuari në listat e PD rezulton Flamur Hoxha me 9159 i cili kandidon në Kukës. Pas tij më i votuari është në Korçë, Ervin Salianji me 9105. Pas tij me numër të lartë votash është dhe Bledjon Nallbati me 7316. Dashnor Sula me 7242 vota. Më pas vjen kryedemokrati Lulzim Basha 6600. Helidion Bushati me 5909 dhe Zef Hila me 5890.

Këto rezultate janë të dhënat e Komisiont Qendror të Zgjedhjeve deri në orën 21:35./ Opinion.al

Pas