Bota

Zelensky: Traktati i paqes me Rusinë duhet të përfshijë dy dokumente


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:26 - 16/04/22 |
Opi Nion

“Traktati i paqes me Rusinë duhet të përfshijë dy dokumente të ndryshme: një për garancitë e sigurisë për Ukrainën, tjetri për marrëdhëniet e saj me Federatën Ruse”.

Presidenti ukrainas Vlodymyr Zelensky tha në një intervistë për disa media ukrainase, duke theksuar se Rusia në vend të kësaj do të dëshironte një dokument të vetëm.

Por – shtoi ai – “ne kemi parë se çfarë ka ndodhur me Bucha, rrethanat po ndryshojnë”, transmeton Ukrainska Pravda. Zelensky tha se disa vende si Britania e Madhe, SHBA, Italia dhe Turqia “po tregojnë gatishmërinë e tyre për të vepruar si garantues, por askush nuk ka dhënë ende një përgjigje përfundimtare”./Opinion.al

Pas