Bota

Zelensky: Rusia e konsideron jo vetëm gazin, por të gjithë tregtinë si një armë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:37 - 28/04/22 |
Opi Nion

Në fjalimin e tij të fundit, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se Rusia po përdorte energjinë për të shantazhuar Evropën.

Ai tha se vendimi i Rusisë për të ndërprerë furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë të mërkurën tregoi se “askush në Evropë nuk mund të shpresojë të mbajë ndonjë bashkëpunim normal ekonomik me Rusinë”.

“Rusia nuk e konsideron vetëm gazin, por çdo tregti si armë. Ajo thjesht pret momentin kur mund të përdoret një ose një zonë tjetër tregtare,”-tha ai.

Zelensky shtoi se Rusia “e sheh një Evropë të bashkuar si një objektiv” dhe sa më shpejt të gjithë në kontinent të bien dakord se nuk mund të varen nga Rusia për tregti, aq më shpejt do të ketë stabilitet.

BBC shkruan se ai gjithashtu përshëndeti një marrëveshje me BE-në për të pezulluar detyrimet dhe kuotat mbi eksportet e Ukrainës, duke thënë se Rusia dëshiron të krijojë kaos në tregjet globale – veçanërisht për ushqimin.

“Eksportet ukrainase do të ndihmonin në stabilizimin e tregjeve dhe do të mbështesin ekonominë e vendit gjatë krizës”,-shtoi ai./Opinion.al

Pas