Bota

Zelensky: NATO duhet të përshpejtojë pranimin e UkrainësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:21 - 11/01/23 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se NATO duhet të përshpejtojë integrimin e Ukrainës në Aleancën Atlantike.

Zelensky thotë NATO duhet të përdor një mekanizëm të ngjashëm integrimi me atë të Suedisë dhe Finlandës.

“Ne po përgatitemi për hapa të rinj që do të kombinojnë gjithnjë e më shumë përvojën e mbrojtjes ukrainase, forcën tonë dhe forcën e të gjithë komunitetit euroatlantik. Vendimi i vendeve anëtare të NATO-s për të nisur një mekanizëm për të përshpejtuar integrimin e Ukrainës do të ishte shumë efektiv dhe në përputhje me realitetin dhe potencialin tonë të mbrojtjes, siç ndodhi me Suedinë dhe Finlandën”, tha Zelensky gjatë një konference për shtyp pas samitit të dytë të Trekëndëshit të Lublinit. në Lviv.

Sipas presidentit, Ukraina ka mbështetjen e plotë të partnerëve lituanez dhe polakë për integrimin euroatlantik dhe pret “progres”.

“Sa i përket Vilniusit, thjesht të na mbështesni në formën e retorikës së “derëve të hapur” nuk mjafton për Ukrainën (…) për këtë ne kemi nevojë për hapa përpara… Vendimi do të jetë në Vilnius, ne vërtet presim hapa të fortë, ne presin më shumë se thjesht “dyert e hapura”, kështu që ky do të jetë një sinjal i rëndësishëm”, tha Zelensky.

Pas