Bota

Zelensky akuzon Rusinë për sulmet në rajonin separatist të Moldavisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:31 - 27/04/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se “shërbimet speciale” ruse qëndrojnë pas një serie shpërthimesh në një rajon separatist pro-rus të Moldavisë.

Transnistria – e cila kufizohet me Ukrainën – ka parë një numër sulmesh në ditët e fundit. Dy shtylla radiofonike u shkatërruan. Një njësi ushtarake u sulmua. Ministria e sigurimit të shtetit thuhet se u godit me një granatëhedhës.

Qeveria e rajonit e mbështetur nga Rusia ka hyrë në “alarmin e kuq” ndaj terrorizmit, shkruan BBC.

Por Ukraina ka pretenduar se këto janë të ashtuquajturat operacione të “flamurit të rremë” – një përpjekje e Rusisë për të destabilizuar rajonin dhe për të përhapur konfliktin.

Më parë, një këshilltar i lartë i presidentit Putin tha se rusishtfolësit në Moldavi po shtypeshin, i njëjti justifikim përdoret për të justifikuar pushtimin e Ukrainës.

Janë 1500 trupa ruse të stacionuara në rajonin e shkëputur të Moldavisë – i cili deri më tani nuk ka hyrë në luftën e Ukrainës.

Frika është se ata mund të hapin një front të ri në Perëndimin e Ukrainës ose t’i japin Moskës një justifikim për të shtyrë deri në Moldavi.

Pas