Bota

Zelensky akuzon Rusinë për kryerjen e gjenocidit në Donbas


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:32 - 27/05/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Moskën për kryerjen e një “gjenocidi” në rajonin lindor të Donbasit, ku qyteti i Severodonetsk po vuan një sulm të bombardimeve ruse.

“Ata duan të djegin Donbasin – për ta bërë atë të pabanueshëm”,-tha ai.

Forcat ruse po mbyllen në qytetet binjake strategjike Severodonetsk dhe Lysychansk – duke u përpjekur të rrethojnë dhe më pas të shkatërrojnë mbrojtësit e tyre ukrainase.

Por, nuk janë vetëm forcat e tij të armatosura, presidenti i Ukrainës akuzoi Rusinë se donte t’i zhdukte. Ai tha se pushtimi i tyre ishte gjenocid, me popullsi civile të vrarë ose të dëbuar.

Ai gjithashtu akuzoi Bashkimin Evropian për dështimin për të vepruar me vendosmëri ndaj sanksioneve.

Çdo ditë, BE i dërgon Moskës gati 1 miliard euro për naftë dhe gaz, Zelensky thotë se ata nxitin drejtpërdrejt pushtimin e vendit të tij./Opinion.al

Pas