Bota

Ministri ukrainas: Nëse vërtet kujdeseni për Ukrainën, atëherë dërgoni armë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:44 - 27/05/22 |
Opi Nion

Situata në lindje të vendit është më e keqe nga sa e kuptojnë njerëzit, thotë ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba.

Siç kemi thënë, Rusia po bën një shtytje të madhe në rajonin e Donbasit për të kapur qytetet Severodonetsk dhe Lysychansk.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të paraqitura në Twitter, Kuleba thotë se Ukraina ka nevojë për më shumë armë për të luftuar rusët.

Situata në lindje është aq e rëndë sa thonë njerëzit, thotë ai. “Nëse vërtet kujdeseni për Ukrainën: armë, armë dhe armë përsëri.”

Për komunitetin ndërkombëtar, ai përsëriti thirrjen e tij duke thënë se Rusia është më e mirë se Ukraina kur bëhet fjalë për armët e rënda.

“Pa artileri, pa sisteme të shumëfishta raketash, ne nuk do të jemi në gjendje t’i shtyjmë ato. Nëse vërtet kujdeseni për Ukrainën, nëse dëshironi që Ukraina të de-okupojë territoret e saj, na dërgoni sisteme të shumta raketore lëshimi sa më shpejt të jetë e mundur”,-u shpreh ai./Opinion.al

Pas