Bota

Zelenskiy: Rusia dëshiron të shfarosë popullin ukrainas


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:01 - 02/03/22 |
Opi Nion

Teksa deklaroi se rreth 6,000 rusë ishin vrarë në gjashtë ditët e para të pushtimit të Moskës dhe se Kremlini nuk do të ishte në gjendje ta merrte vendin e tij me bomba dhe sulme ajrore,  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të mërkurën se Rusia po bën përpjekje të “shfarosë” të gjithë ukrainasit.

Ai më tej iu referuar sulmit të Rusisë në Babyn Yar në memorialin e Holokaustit “Babyn Yar” Zelenskiy tha:

“Kjo luftë dëshmon se për shumë njerëz në Rusi Kievi ynë është absolutisht i huaj.

Ata nuk dinë asgjë për Kievin, për historinë tonë. Por të gjithë kanë urdhër të fshijnë historinë tonë, të fshijnë vendin tonë, të na shfarrosin të gjithëve”.

Ukraina, e cila nuk është anëtare e NATO-s, ka ngritur një rezistencë të ashpër ndaj pushtimit rus.

Presidenti Volodymyr Zelensky paralajmëroi se vendi i tij, ka një ushtri shumë më të vogël se Rusia, dhe se ka nevojë për më shumë ndihmë për të parandaluar kriza nga përhapja në të gjithë Evropën.

“Kam folur me Bidenin shumë herë”, tha Zelensky për CNN. Dhe unë u kam thënë atyre shumë herë se Ukraina do të rezistojë dhe do të luftojë më e fortë se kushdo tjetër, por vetëm kundër Rusisë ne nuk do t’ia dalim./Opinion.al

Pas