Kronikë

Zbulohet skema e kalimit të 45 kg heroinë, “hilja” që bënte shoferi dhe pronari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:25 - 29/10/21 |
Opi Nion

Është zbuluar skema që tregon se si shoferi kaloi 45.5 kg heroinë në Portin e Durrësit pak ditë më parë në një kamion me krom, që kishte si destinacion Barin e Italisë.

Sipas abc news kamioni kur futej në skanerin e Portit të Durrësit ishte i pastër dhe më pas shoferi i kamionit Olgert Doda bënte sikur i prishje mjeti.

Konkretisht,  sa kalonte pikat e kontrollit dhe para se të futej në traget, shoferi niste skemën e inskenimit, bënte sikur i prishej koka kamionit, që zëvendësohej me një tjetër, brenda së cilës ishte fshehur heroina e cila nuk kontrollohej më.

Kjo skemë është përdorur disa herë, sipas burimeve nga hetimet. Por të dielën u zbulua në bazë të informacioneve në rrugë operative.

Ndërkohë sot Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës ka zhvilluar seancën gjyqësore dhe ka lënë në burg pa afat pronarin Arjan Cerma dhe shoferin Olgert Duda.

Më 26 tetor në Portin e Durrësit u kapën 45.5 kg heroinë. Sasia e drogës u kap në një kamion të ngarkuar me krom, me destinacion Portin e Barit në Itali. Lënda narkotike ishte e ndarë në pako, ku 15 kishin mbishkrimin ‘banane’, 7 pako me kryq të bardhë dhe 21 pako me shirit të zi.

Pas