Bota

Zbulohet krateri masiv 100 milionë vjeçar në Australi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:46 - 03/09/20 |
Al Do

Një krater masiv meteori 100 milion vjeçar është zbuluar teksa një kompani po shponte për ar në Australinë Perëndimore.

Krateri i goditjes vlerësohet të jetë mbi 100 milion vjet i vjetër me një diametër prej rreth 5 km. Megjithëse nuk është i dukshëm nga sipërfaqja, ekspertët e zbuluan atë pajisje elektromagnetike.

I vendosur afër qytetit minerar të Goldfields, Ora Banda, në veri-perëndim të Kalgoorlie-Boulder, krateri besohet të jetë pesë herë më i madh se krateri i famshëm Wolfe Creek në Kimberley.

Gjeologu dhe gjeofizikani, Dr Jayson Meyers, tha se gjetja ishte domethënëse dhe e papritur.

“Ky zbulim është bërë në një zonë ku peisazhi është shumë i rrafshët. Ju nuk do ta dinit se ishte atje sepse krateri është mbushur gjatë kohës gjeologjike, ”tha ai.

Krateri u zbulua në tokën në pronësi të kompanisë së tretë më të madhe të Australisë për minierat e arit, Evolution Mining.

Me një diametër prej 5 km, krateri Ora Banda mendohet të jetë një nga krateret më të mëdha të meteorëve në botë.

Meyers tha se meteori duhej rreth 100-200 metra në diametër për të shkaktuar një gropë të tillë.

Duke përdorur teknika moderne, të tilla si studimi i gravitetit, gjeologët ishin në gjendje të hartonin kraterin dhe Meyers mendon se gjetja e tyre e suksesshme do të çojë në më shumë zbulime.

“Ka ndoshta edhe disa të tjerë atje”, tha ai. “Ne ndoshta jemi goditur nga më shumë asteroide sesa kemi menduar. Nëse fillojmë të njohim më shumë nga këto, atëherë peizazhi fillon të ndryshojë dhe ne duhet të pyesim veten se cila është frekuenca dhe pse po ndodhin ato? ”

Meyers tha se më shumë zbulime mund t’i ndihmojnë shkencëtarët të parashikojnë më mirë se kur një meteor mund të godasë Tokën.

“Nëse mund të kuptojmë më shumë nga historia gjeologjike, ne mund të parashikojmë se kur do të ndodhë ngjarja tjetër, ose të shohim se kur një tjetër asteroid mund të na godasë.”/ Opinion.al

Pas