Rajoni

Takimi në SHBA,Thaçi: Inkurajoj delegacionin të bëjë hapa të guximshëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:46 - 03/09/20 |
el ida

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se ka mirëpritur ftesën e Shtëpisë së Bardhë për takimin ndërmjet përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë ditën e enjte.

“E duartrokas udhëheqjen e Shtëpisë së Bardhë, presidentin, Donald Trump dhe ambasadorin Richard Grenell për të bashkuar përsëri [në një takim] Kosovën dhe Serbisë në kërkim të një marrëveshjeje për paqe. E inkurajoj delegacionin e Kosovës për të bërë hapa të guximshëm drejt paqes, pajtimit dhe prosperitet ekonomik”, ka shkruar Thaçi në Twitter.

Para fillimit të bisedimeve të paralajmëruara mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, i dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për dialogun, Richard Grenell ka thënë se popujt e Kosovës dhe i Serbisë, meritojnë normalizim ekonomik dhe mundësi për të krijuar një ekonomi gjallëruese.

“Sot jam i përqendruar te të rinjtë që duan një karrierë, një punë të mirë dhe një lidhje me Perëndimin”, ka thënë Grenell përmes një postimi në rrjetin social Twitter./Opinion.al

Pas