Kryesore

Zaev: Qeveria e qëndrueshme, nuk ka zgjedhje të parakohshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:38 - 03/01/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka hedhur poshtë kërkesat e opozitës vendase për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme. Në një intervistë, Zaev u shpreh se qeveria është e qëndrueshme dhe ka mbështetjen e shumicës parlamentare.

“Nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme, të pabaza janë kërkesat e opozitës për dorëheqje të qeverisë. Nuk ka as nevojë e as logjikë për dorëheqje. Një veprim i tillë do të ishte tradhti ndaj atyre që mbështetën agjendën evropiane të vendit. Qeveria është e qëndrueshme, e mbështetur nga një shumicë stabile parlamentare”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev, në një intervistë për MIA.

Duke ju referuar drejtuesit të VMRO-DPMNE, Zaev tha se ai të shohë oborrin e tij në pallatin e bardhë.

“Besimi është i shumicës së qytetarëve të cilët i dhanë politikave të kësaj qeverie për shkak të vendosmërisë që t’i zgjidh të gjitha çështjet e hapura, përfshi edhe këtë me Bullgarinë. Mickoski le të shohë oborrin e tij në pallatin e bardhë, le të mendoj dhe zëshëm le të përgjigjet, kush është ai që duhet të japë dorëheqje, pas aq shumë zgjedhjeve të humbura”, tha Zaev./Opinion.al

Pas