Aktualitet

Yuri Kim publikon videon nga stërvitja ushtarake “Defender 21”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:51 - 05/05/21 |
Opi Nion

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka publikuar disa momente nga stërvitja e ushtarake “Defender 21”.

Në një status në twitter, Kim shkruan se aty shihet se si anijet pompojnë karburant, duke shtuar se kjo është një nga stërvitjet më të mëdha që zhvillohet për herë të parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Shikoni se si anijet ushtarake pompojnë naftën nga anija në breg. Hera e parë që bëhet ky ushtrim kompleks logjistik në Evropë, që nga Lufta e Dytë Botërore. Më bëhet qejfi kur shoh aleatët dhe partnerët që forcojnë ndërveprimin mes tyre”, shkruan Kim.

“Defender 21”, është stërvitja më e madhja ushtarake që pret Shqipëria si aleate e NATO-s, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe./Opinion.al

Pas