Kronikë

Vrau shokun në Astir/ Apeli shton vitet e burgut për Noel Dishin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:13 - 09/12/21 |
Opi Nion

Gjykata e Apelit Tiranë ka vendosur të lërë në burg Noel Dishin dhe të shtojë vitet e dënimit për 29-vjeçarin. Apeli ka vendosur të dënojë me 13 vite e 4 muaj burg Dishin, i cili akuzohet për vrasjen e Vilson Tafçiut në Astir, më 20 janar 2020.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e kishte dënuar Dishin për “Vrasjen me dashje” dhe për “Armëmbajtje pa leje”. Ai u dënuar me 16 vite burg në total, por për shkak të gjykimit të shkurtuar u ul në 10 vjet e 6 muaj.

Por, Apeli vendosi ta çojë në 20 vjet dënimin. Me gjykimin e shkurtuar, ky dënim shkon përfundimisht në 13 vjet e 4 muaj burg.

Vilson Tafçiu 28-vjeç u qëllua me armë zjarri mbrëmjen e 20 janarit, në afërsi të një lokali në zonën e Astirit.

Mësohet se viktima ka qenë i shoqëruar me dy persona në një lokal, kur është thirrur në emër për të dalë jashtë dhe është qëlluar për vdekje me tre plumba në gjoks nga shoku i tij.

Pasi u arrestua nga policia, Dishi ka pranuar krimin dhe është shprehur i penduar./Opinion.al

Pas