Emisionet

Opinion/ Pikëpyetjet e 8 Dhjetorit!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:14 - 09/12/21 |
Opi Nion

Është diskutuar të mërkurën (8 dhjetor) në emisionin “Opinion”, mbi temën “Pikëpyetjet e 8 Dhjetorit”.

Përmes materialeve të përgatitura emisioni “Opinion”  ka risjellë në vëmendje 8 dhjetorin,  lëvizjen studentore që shënoi fundin e një epoke të errët në Shqipëri, atë të komunizmit  dhe fillimin e një epoke të re, atë të pluralizmit politik.

Të ftuar në studio për të folur për këtë temë kanë qenë 4 protagonistë të 8 Dhjetorit:

Afrim Krasniqi,

Blendi Gonxhe,

Pandeli Majko,

Elsa Ballauri

Një tjetër i ftuar në studio ka qenë Azem Hajdari i vogël djali i Azem Hajdarit, një personazheve të spikatur të lëvizjes së 8 Dhjetorit dhe një  prej themeluesve të Partisë Demokratike.

Në pjesën e tretë është transmetuar një material që tregon takimin e studentëve të Dhjetorit të vitit 90 me udhëheqësin e asaj kohe Ramiz Alinë dhe deri në krijimin e Partisë Demokratike.

 

Pas