Kronikë

Vrasja në Tiranë/ Babë e bijë vëzhguan viktimën për 30 minuta, detaje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:23 - 06/06/21 |
Opi Nion

Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me vrasjen e Kudret Saliajt nga ish-vjehrri i tij Mexhit Picari në afërsi të Gjykatës së Tiranës.

Klan news bën me dije se autori i ngjarjes, Mexhit Picari dhe e bija, Dhurata Saliaj, kanë vëzhguar për rreth 30 minuta para vrasjes të gjitha lëvizjet e Saliajt, dhe kanë bashkëpunuar së bashku. Po ashtu, babë e bijë kanë bërë deklarata kontradiktore para hetuesve, duke mos qenë koherent në deklarime. Picari ka deklaruar që në lokal ka qenë i ulur në një prej tavolinave i vetëm, përkundër deklarimeve të Dhuratës, e cila ka thënë se ka qenë me të atin në tavolinë.

Mexhit Picari është shprehur se kur po qëndronte në tavolinë është futur në lokal Kudreti, i cili sipas Picarit, është afruar dhe e ka sharë. Picari më tej është shprehur se duke ditur sa i dhunshëm është Kudreti, ka nxjerrë armën, të cilën e kisha pa karikator.“E kam mbushur, kam vendosur karikatorin dhe më pas kam qëlluar në drejtim të dhëndrit”, ka deklaruar ai.

Kudret Saliaj ka qenë në ambientet e lokalit në shoqërinë e avokatit, që mbeti i plagosur dhe të psikologes. Kësaj të fundit, nga tronditja fillimisht i ka rënë të fikët dhe është përmendur pak momente më vonë.

Ndërkohë, seanca për masën e sigurisë për Mexhit Picarin dhe Dhurata Saliaj, të dy të arrestuar pritet të mbahet të hënën në Gjykatën Penale të Tiranës, ndërsa Prokuroria e Tiranës pritet të kërkoj për të dy, babë e bijë, masën e sigurimit personal “arrest me burg”. Akuza për Dhuratën pritet të jetë ajo e bashkëpunimit në vrasje, pasi ka pamje filmike dhe prova që janë administruar nga akuza për vëzhgimin e viktimës nga dy të arrestuarit.

Kujtojmë se vrasja ndodhi rreth orës 11:50, të ditës së premte në një zonë të populluar të Tiranës, në një lokal të njohur pranë Gjykatës së Tiranës. Kudret Saliaj mbeti i vrarë nga vjehrri i tij Mexhit Picari ndërsa u plagos avokati i tij.Çifti Saliaj prej disa vitesh kishte patur probleme dhe akuzua të ndërsjellat për tradhti bashkëshortore dhe për dhunë fizike dhe psikologjike. Dhurata dhe Kudret Saliaj ishin në proces divorci dhe ditën e premte do të zhvillohej seanca gjyqësore ku do të vendosej për kujdestarinë e fëmijëve./Opinion.al

Pas