Aktualitet

Vrasja e Klodian Rashës,10 vite burg për Nevaldo Hajdaraj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:48 - 14/07/21 |
Opi Nion

Gjykata e Tiranës  ka dhënë ditën e sotme vendimin për vrasjen e 25, vjeçarit Klodian Rasha nga ish-efektivi i policisë, Nevaldo Hajdaraj.

Hajdaraj është dënuar me 15 vite burg, ndërsa për shkak të gjykimi të shkurtuar dënimi ndaj tij ulet në 10 vite burgim.

Gjatë seancës së sotme, avokati i Hajdarajt kërkoi ndryshim të veprës penale, nga vrasje me dashje në “Vrasje në tejkalim të mbrojtjes së nevojshme” si dhe kërkoi të dënohet në minimum.

Vetë Hajdaraj nuk foli, por avokati shprehu pendesë dhe i shprehu në emër të klientit ngushëllime familjes.

Prokuroria e Tiranës kishte kërkuar 20 vite burg për ish-efektivin e Shqiponjave.

Kujtojmë se vrasja e Klodian Rashës shkaktoi një valë protestash në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit. Ndërkohë, pas protestave Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj dha dorëheqjen nga posti që mbante./Opinion.al

Pas