Bota

Vrasja e gazetarit/ Trupi u çua në Riad, rrobat e tij i veshi një agjent


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:48 - 22/10/18 |
el ida

Një nga 15 të dyshuarit për vdekjen e Jamal Kassogit veshi rrobat e gazetarit saudit menjëherë pas vrasjes së tij në Konsullatën në Stamboll për të mashtruar autoritetet.

Një zyrtar i lartë turk dha këtë informacion për mediat. Incidenti është regjistruar edhe nga kamerat. Në pamjet ekskluzive të siguruara nga TRT shihet një njeri duke lënë konsullatën me rrobat e Kassogit, një mjekër të rreme dhe syze. Ky njeri u identifikua si agjenti Mustafa Madani, i cili, sipas hetuesve të çështjes, u dërgua për të vrarë gazetarin, i cili kishte lënë një takim në konsullatë për dokumentet e tij të dasmës.

Pas refuzimit të përfshirjes në vdekjen e gazetarit 59-vjeçar, Arabia Saudite njoftoi të shtunën në mëngjes se ai kishte vdekur në konsullatë, dhe një orë më vonë u tha se ai kishte gjetur vdekjen gjatë një përplasje. Ky ishte versioni më i fundit i konfirmuar edhe nga një zyrtar për mediet turke. 57-vjeçari Madani thuhet se është veshur si Kassogi për të mashtruar hetimet, dhe për të krijuar idenë se gazetari po largohej nga konsullata.

“Rrobat e Casaghi ndoshta ishin ende të ngrohta kur Madani i veshi ato,” thotë zyrtari turk.

Trupi u çua me një avion privat në Riad.
Ndërkohë, që Lindja e Mesme jep një dimension krejtësisht të ndryshëm se çafrë ndodhi me trupin e gazetarit, zyrtari turk thotë se ai u transferua në Riad nga truproja e princit të Arabisë Saudite. Autoritetet turke vlerësojnë se Maher Abdulaziz Mutribe, oficeri i inteligjencës i përfshirë në vrasjen, ishte ai që ndërmori “vjedhjen” e trupit të Kassogit nga Turqia me një avion privat. Princi i truprojës arabe të Arabisë la Stambollin në orën 18:20 më 2 tetor, disa orë pas vdekjes së Kassogit. Ai udhëtoi me avion privat nga Aeroporti Ataturk i Stambollit, duke marr një qese të madhe me vete. Atje, sipas vlerësimeve, ishte trupi i pajetë i gazetarit 59-vjeçar.

Pas