Kronikë

Vodhi 15 milionë lekë nga pagat e luftës, Gjykata vendos për 32-vjeçarin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:53 - 30/12/20 |
Opi Nion

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” për Denis Trungun, i cili arriti të përfitonte 15 milionë lekë nga pagat e luftës.

32-vjeçari u vu në pranga të martën pasi kishte pasi kishte përfituar 15.5 milionë lekë përmes mashtrimit me llogarinë bankare për “pagën e luftës” në kohë pandemie.

Trungu kishte arritur që të ndërhynte dhe të hakeronte sistemin e ngritur nga qeveria për përfitimin e pagës së luftës.

32-vjeçari pas hakerimit ka kaluar 36 transaksione në vetëm një llogari bankare në emrin e tij, gjë që ka sjell dyshime. Pas analizimit të llogarisë dhe hetimeve të policisë është arritur të konfirmohet skema që ka përdorur.

Denis Trungu rezulton të jetë  i dënuar më parë për vepra të ndryshme penale.

Pas