Rajoni

Vjosa Osmani merr përkohësisht postin e Presidentit të Kosovës?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:14 - 05/11/20 |
Opi Nion

Pas dorëheqjes së Presidentit Hashim Thaç, presidentja e përkohshme e Kosovës do të jetë Vjosa Osmani.

Kështu parashikohet në Kushtetutën e Kosovës e cila imponon se kur postin i Presidentit mbetet vakant atëherë kryeparlamentari merr përkohësisht detyrën.

Por, deri më tani ende nuk ka një reagim për këtë çështje nga Vjosa Osmani.

Thaçi dha dorëheqjen pasi Gjykata Speciale e Hagës i ka konfirmuar aktakuzën e ngritur nga Prokuroria, së bashku me disa ish-luftëtar të tjerë të UÇK për rreth 100 krime lufte.

”1. Në rast se Presidenti i Republikës së Kosovës përkohësisht nuk është i aftë për të përmbushur përgjegjësitë e tij/saj, ajo/ai mund t’ia kalojë vullnetarisht detyrat e postit të tij/saj, Kryetarit të Kuvendit, i cili do të jetë ushtrues i detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës. Urdhri i Presidentit për kalimin e përgjegjësive duhet të përmbajë veçanërisht arsyet dhe kohëzgjatjen e kalimit të përgjegjësive, nëse ka njohuri për to. Presidenti i Republikës së Kosovës do të rifillojë ushtrimin e përgjegjësive kur të jetë në gjendje t’i ushtrojë përgjegjësitë, dhe kështu Kryetarit të Kuvendit i pushon posti i ushtruesit të detyrës së Presidentit”, thotë Neni 90 [Mungesa e Përkohshme e Presidentit], e Kapitullit V të Kushtetutës së Kosovës.

Pikërisht Vjosa Osmani vjen nga radhët e LDK edhe pse nuk ka më asnjë funksion tek ish-partia e saj për shkak të mosmarrëveshjeve pas prishjes së koalicionit me LVV. Ajo gjithashtu ka qenë kritike e hapur ndaj Hashim Thaçit që sot po i merr detyrën.

Pas