Sociale

Vjeshta e dimri pritet të sjellin virusin e gripit, çfarë rekomandon ISHPBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:05 - 24/09/22 |
Opi Nion

Vjeshta dhe dimri pritet që të sjellin bashkëqarkullim të viruseve të gripit dhe Covid-19. Ekspertët parashikojnë se këtë vit gripi do të jetë më agresiv, ndaj edhe apelojnë që të aplikohet vaksina kundër viruseve për të parandaluar format e rënda të sëmundjes.

“Perveç vaksinës së Covid ne rekomandojmë edhe vaksinën e gripit e cila duhet të apikohet pasi pritet që sivjet të kemi nje grip me I fortë se një vit më parë dhe jo vetëm në Shqipëri por edhe vendet e Europës rekomandohet vaksina e gripit mundësisht të kryehet në të njëjtën dite, në një krahë vaksina e Covid-it dhe në një krahë vaksina e gripit”

Vaksina kundër viruseve gripale ashtu si edhe vaksina Anti-Covid ofrohet falas ne 300 qendrat shëndetësore ne vend.  Mjekët  rekomandojnë qe ajo të aplikohet së pari tek të moshuarit, fëmijët dhe të gjithë ata që vuajnë nga sëmundje kronike./Tv Klan

Pas